Narzędzia do tapetowania

Do klejenia tapet nie potrzeba zwykle drogich i wyspecjalizowanych narzędzi. Stół do tapetowania ułatwia jednak smarowanie klejem długich pasów tapety czy innego materiału. Warto się upewnić, że nożyczki lub nóż, którymi zamierzamy ciąć tapety, są naprawdę ostre.

Podstawowy niezbędnik

W zależności od rodzaju pracy możemy potrzebować pewnych specjalistycznych narzędzi do (apelowania. Poniżej przedstawiamy listę podstawowych narzędzi:

Stół do tapetowania – Wytrzymały specjalny stół do tapetowania to mądra inwestycja. Jest łatwy do przenoszenia, przechowywania i montażu. Zapewnia stabilną powierzchnię i ułatwia smarowanie tapet, klejem. Można go zastąpić starymi gładkimi drzwiami opartymi na kozłach.

Wiaderko –  Do kleju używamy czystego plastikowego wiaderka. Między miejscami zamocowania uchwytu przywiązujemy w poprzek sznurek – oprzemy na nim pędzel do kleju, gdy nie będziemy go używać. Będziemy potrzebować także czegoś do mieszania kleju.

Pędzel do kleju – Wybieramy pędzel szerokości minimum 10 cm i używamy go tylko do klejenia. Nożyczki Będziemy potrzebować jednych nożyczek z długimi ostrzami i jednych małych.

Nóż z wymiennymi ostrzami – Do cięcia grubych tapet lub z PCW; wraz z nim będziemy potrzebować stalowej linii do wyznaczania linii cięcia. Do przycinania cienkich, wilgotnych tapet najlepsze są ostre nożyczki.

Szczotka do wygładzania – Znana jest też jako szczotka do tapetowania. Służy do pozbywania się powietrza spod przyklejonej już tapety i do dociskania jej do podłoża. Zawsze powinna być czysta i sucha.

Gąbka –  Niezbędna do usuwania nadmiaru kleju, gdy jest jeszcze wilgotny.

Wałek do spoin – Wykonanego z twardej gumy lub ebonitu wałka używa się do dociśnięcia spoin, gdy tapeta jest już przyklejona. Nie należy używać go do tapet tłoczonych.

Pion murarski – Służy do wyznaczania pionowych linii. Jest bardzo ważny przy tapetowaniu. Lepszy będzie prawdziwy pion murarski niż zwykły obciążony u dołu sznurek.

Sznur traserski – Ten bardzo przydatny sznurek pokryty barwnym pyłem kredowym przykłada się do ściany i „strzela” nim tak, by pozostawił tymczasowy ślad na ścianie.

Ołówek – Wybieramy ten z grafitem HB lub miększym do wyraźnego oznaczania. Zbyt ostry lub zbyt twardy ołówek może zniszczyć cienką tapetę.

Miarka taśmowa – Typowa taśma ma 3,5 m długości, co powinno wystarczyć do mierzenia standardowej wysokości pomieszczeń. Dostępne są też dłuższe miarki (jeśli takich potrzebujemy).

Linijka – Jest bardzo ważne, aby mieć linijkę długości równej szerokości rolki tapety (zwykle 53 cm). Kątownik Duża ekierka lub kątownik pomoże zadbać o to, by cięcia tapety byty zawsze pod kątem prostym.

Kostka ścierna – Przydaje się do usuwania ze ścian resztek starej tapety, które możemy odkryć na oczyszczonej ścianie. Do tego może się także przydać ostry skrobak.

Czyste szmatki – Do wycierania stołu do tapetowania w trakcie pracy wybieramy szmatki z niepylących materiałów (na przykład możemy wykorzystać stare prześcieradło). Inne materiały mogą pozostawiać włókna na blacie.

Korytko z wodą – Podczas przyklejania tapet fabrycznie pokrytych klejem przyda się korytko, w którym będziemy moczyć przycięte ich fragmenty.

Drabina Będziemy potrzebować co najmniej jednej drabiny, aby dosięgnąć górnych partii ścian lub sufitu. Jeśli mamy dwie drabinki lub kozły i deskę, możemy zbudować rusztowanie, na którym będziemy pracować.